Polska

Last updated 21 January 2014

Wstep

W dzisiejszych czasach przyszło nam żyć w erze globalizacji. Świat skurczył się dla człowieka mimo, iż Ziemia nie zmieniła swych rozmiarów. Poruszanie się z jednego krańca świata na drugi nigdy wcześniej nie było tak proste i szybkie, jak ma to miejsce teraz. W historii podróżowanie oznaczało kilka miesięcy, a nawet lat w męczącej, mozolnej wojaży.Obecnie jedynym wysiłkiem związanym z podróżowaniem, jest zabukowanie biletu i spakowanie swojej walizki, a następnie udanie się na dworzec, czy lotnisko.

Aspekt skurczenia się Ziemi w szczególności można zaobserwować w sferze biznesu. Wielkie międzynarodowe korporacje mające swoje siedziby na całej kuli ziemskiej, a menagerowie robią interesy z ludźmi z różnych krajów, czy kontynentów. Aby sprawnie lawirować w tym multi-kulturowym biznesie niezbędna jest wiedza nie tylko z zakresu negocjacji, czy zarządzania, ale także istotną rolę odgrywa aspekt kulturowy.

Nim zasiądziemy do stołu ze współpracownikami czy też partnerami biznesowymi warto pamiętać, iż pomimo, że żyjemy w „globalnej wiosce”, nie istnieje jedna uniwersalna kultura świata. Świat biznesu posiada pewne szablonowe scenariusze zachowań, zakodowane w etykiecie biznesowej. Jednak należy pamiętać, iż każdy z nas ma pewne nabyte zachowania, obyczaje czy tradycje, które determinują postrzeganie świata. Wiedza o innej kulturze pozwala uniknąć  popełnienia foux pa oraz ułatwia zrozumienie zachowania partnera biznesowego. Kurs Cross Cultural Business Skills przygotowuje studentów do pracy w międzynarodowym świecie biznesu i przekazuje podstawowe informacje z zakresu metodologii oraz modelów  zarządzania.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Kurs można realizować zarówno w semestrze letnim (od września do stycznia) jak i zimowym ( od lutego do czerwca).  Każdy z semestrów zakończony jest egzaminem. Istnieje możliwość zdawania egzaminów we wcześniejszych terminach w razie potrzeby.

Termin rejestracji na kurs: tydzień przed rozpoczęciem semestru (zarówno zimowego, ja i letniego), dla osób, które otrzymały zgodę na wyjazd na program Erasmus z uczelni partnerskiej.

Liczba uczestników: 50-75
Kurs prowadzony jest w języku angielskim.

Wymagania: Kurs skierowany jest do studentów, którzy są na trzecim roku studiów bądź wyżej. Każdy uczestnik kursu na koniec otrzymuje 30 ECTS oraz certyfikat ukończenia kursu CCBS.

Cel kurs: Po ukończeniu kursu, studenci będą posiadali wiedzę z podstawowych zasad komunikacji międzykulturowej oraz będą uwrażliwieni na  aspekt kulturowy, co pozwoli im na skutecznie działanie oraz szybkie reagowanie w przyszłych relacjach biznesowych z osobami z zagranicy.

Pisanie książki: Podczas kursu CCBS uczestnicy wspólnie będą pisać profesjonalną książkę o zarządzaniu w języku angielskim, która zostanie opatrzona numerem ISBN oraz jej kopia zostanie umieszczona w rządowym depozycie w Bibliotece Królewskiej w Hadze. Będzie ona widoczna we wszystkich bibliotekach oraz księgarniach, jak również będzie sprzedawana w lokalnej bibliotece na kampusie oraz za pośrednictwem Amazon.

O kursie: Kurs obejmuje wykłady gościnne, gdzie zaproszone osoby (z różnych krajów) będą dzielić się ze studentami swymi doświadczeniami. Dostępne będą materiały on-line dla studentów. Uczestnicy będą mieli możliwość publikowania artykułów na stronie www.minorccbs.com

Kontakt:

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź chęci zarejestrowania się na kurs: www.minorccbs.com Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Tel: +31 6 1220 2202

Harmonogram Semestru

Poniższa grafika ( jest to plan metra w Amsterdamie) przedstawia plan zajęć na kursie Cross Cultural Busienss Skills. Zajęcia prowadzone przez poszczególnych wykładowców są oznaczone liniami ( English Writing – niebieska linia, Country Profile- czerwona linia), zaś stacje są określonymi tematami wykładów ( Writing process, Dinig, France). Pogrubione słowa oznaczają egzaminy oraz określone zadania(Web article, Central Exam).

Profile państw: Na wykładach w czwartki skupiać się będziemy na tym,  co działa lub nie działa w określonej kulturze handlowej. To jest czerwona linia na rysunku poniżej.

Umiejętności badawcze: Podczas kursu studenci będą mieli możliwość zaznajomienia się z różnymi technikami badawczymi, które ułatwią im wykonywanie określonych zadań.

Angielski w piśmie: W piątki studenci będą mieli możliwość doskonalenia swojego języka angielskiego, gdzie będą uczyć się w jaki sposób pisać poprawnie teksty w tymże języku. Będzie istniała   również możliwość umawiania się na indywidualne sesje z wykładowcą.

Międzynarodowa umiejętności biznesowych: We wtorkowe wieczory, kurs oferuje kompleksowe i praktyczne wskazówki dotyczące tematów biznesowych. Jest to zielony Skills-linia poniżej.

Publikacje:  Wszyscy uczestnicy kursu będą mieli za zadanie napisać profesjonalną publikację, która przybierze formę drukowaną oraz on-line. Studenci później będą mogli ją umieścić w swoim CV jako profesjonalne publikacje  z tematyki biznesowej w języku angielskim.