Turks

Last updated 21 January 2014

Kültürlerarası İş Becerileri

Uluslararası profesyonel iş iletişimi hakkında zengin kaynaklar sunacak olan bu web sitesine hoşgeldiniz. Ülke bazında veya uygulamalı iş becerileri ile ilgili makalelere göz atabilirsiniz. Ayrıca size pek çok multimedya kliplerini ya da kültürler arası etkinlikler için diğer pratik ipuçları sunar.  Bu web sitesi Uygulamalı Bilimler Amsterdam Üniversitesi’nin Kültürlerarası İş Becerileri seçmeli dersi müfredatının ayrılmaz bir parçasını olusturur.  Yeni değişim öğrencilerine hoş geldiniz diyoruz, daha fazla bilgi için bize ulaşın.

GİRİŞ
Günümüzde gökyüzü yurtdışında iş yapmak için seyahat eden uzmanları taşıyan uçaklarla dolu. İnsanlar uluslararası konferanslara ve diğer yurtdışı eğitimlerine gitmek için hazırlar.
Küresel ekonomi bu kadar birbirine bağlı hale geldiğinden, kültür de çok daha önemli hale gelmiştir. Bu da öğrencilerin kültürler arası ortamlarda etkili iletişim ya da kültürel açıdan farklı ortakları ile güven inşa etmek için olması gereken bir is becerisi olusturmakta. Sonuç olarak öğrencilerin kültürlerarası ortamlarda ya da kültürel açıdan farklı ortakları ile etkili iletişim ve güven ortamı inşa etmeye ihtiyaçları vardır. Bu secmeli ders öğrencilere temel vererek ve yönetim modelleri ve bir metodoloji sunarak profesyonel uluslararasi iletişimin engellerini yenmeye yardımcı olur.

ANAHTAR BILGILERI
Bu secmeli ders yılda iki kez sunulmakta: Eylül ayından Ocak ayına kadar (sınav) ve Şubat ayından Haziran ayına kadar (sınav). Gerektiğinde daha önce sınava girnek mümkündür.Kayıt Tarihi: Ortak üniversitelerden aday öğrenciler için, en son sömestere bir hafta kala kayıt yapılması gerekmektedir.
Katılımcı sayısı: 50-75
Ders Dili: İngilizce
Önkoşul: Üst lisans öğrencileri (üçüncü ders yılı esnasında).
Kursa katılanlara ders yili sonunda 30 ECTS akredite ve katılım belgesi verilmektedir. CCBS seçmeli dersi barındıran enstitü Hollanda'nın en büyük lisans üniversitesidir.

ÖĞRENME SONUÇLARI
Bu modülün tamamlanmasından sonra katılımcılar kültürler arası iletişimin temel ilkelerine sahip olacak ve bu yurt içinde yabancı konuklar ağırlamada ya da yurt dışında profesyonel ilişkiler geliştirmede etkili olacak ve katılımcıları kültürlerarası duyarlılıkları artacaktır.

KİTAP YAZMA
Bu ders sırasında tüm katılımcılar (kendi adları altinda) bir ISBN numarası ile ortak bir İngilizce profesyonel yönetim kitabı yazacaklar ve Lahey'deki Kraliyet kütüphanesine de bir kopyası sunulacaktir. Tüm kitapçılarda ve kütüphanelerde bu yazilan kitap görülebilir. Basılı kopyalar yerel kampüs kitapçılarında ve Amazon üzerinden satışa sunulacaktir.

100% GUVENLI SEYAHAT
Ders programına sık sık çeşitli ülkelerden öğretim görevlileri konuk olmaktadır. Sunulan ders, öğrenci değerlendirme arastırmasında en yüksek puan alan dersler arasında yer alıyor. Derslerde kullanılan bir çok malzemeye dijital olarak podcast aracılığıyla ve özetlenmemiş olarak 7/24 ulaşmak mümkündür. Tabii Intranet (log-in) imkaniyla katılımcılara uygulamalı kültürler arası kendileri tarafindan yayınlanan metinleri okuma imkanlari sunulmakta ve her dönem bu imkan büyümeye devam etmektedir.

ILETISIM
Daha fazla bilgi veya kayıt için:
www.minorccbs.com
E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Telefon: +31-(0)6-52824732
 

SOMESTER YAPISI

Bir CCBS somesteri esnasında öğretim üyeleri birkaç farklı çizgide öğretim sunacaktir. Bu nedenle bir alegori olarak bir metro haritası kullandık. Aslında ‘istasyon’ların bir çoğu bireysel ders olarak sunulmakta, sınavların başvurusu ve atamalar kalın harflerle belirtilmektedir.

Ülke Odagi: Perşembegünkü dersler sırasında bütün bir ders boyu bir ticaret kültüründe neyin çalışıp neyin çalışmadığı ve nasıl bir kavrama sahip olması gerektigi sunulmaktadır . Bu aşağıdaki semada kırmızı çizgi ile belirtilmistir.

Araştırma becerisi: Öğrencilere atamaları üretmek için gerekli araştırma teknikleri ve araçlarının uygulanmasında yardim sunulacaktir.

İngilizce yazma: Mukemmel sınıflar olusturarak İngilizce yazıyı daha iyi bir metin olarak üretmek için, cuma günleri katılımcılara dersler sunulacaktır. Gruplar öğleden sonraları coaching randevusu yapabilirler.

Uluslararası iş becerileri: Salı akşamı (ları) derslerinde, iş temaları hakkında kapsamlı ve pratik ipuçları sunulacaktır. Bu alttaki semada yeşil çizgi olarak belirtilmistir.

Yayınlar: Eğer seçtilerse, tüm katılımcılar bu derste profesyonel yayın sahibi olacaklardır (basılı ve online). Bu, CCSB sömestri sonunda katılımcılara bazı gerçek İngilizce yayınlanmış iş dünyası yayınlarını CV’lerine ekleme imkanı verecektir.